HP1:Rancangan Pengajaran & Pembelajaran

Bahasa Melayu

Tema : Perubatan

Bidang : 2

HP 1 : Membaca dan merujuk kamus untuk mendapatkan makna kata.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat;

1. Membaca petikan dengan nada, intonasi dan sebutan baku yang baik

2. Menyenarai jenis-jenis kata adjektif

3. Membina dan memahami peta konsep

4. Membuat ramalan

5. Melakonkan drama secara spontan

Penyerapan : 1. Nilai: Kerjasama, kesyukuran, Rasional, Keyakinan

2. Ilmu: Perubatan

3. Tatabahasa : Kata adjektif

: Kata-kata Hikmat

Strategi Penggunaan Pakej

Set Induksi- bersesuaian dengan masa P&P dijalankan

~ pelajar teka apa yang terdapat dalam beg plastik "ubat-ubatan"

~ soalan penyoalan untuk mencungkil pengetahuan sedia ada

Langkah 1

~guru memperdengarkan pita rakaman

~pelajar dikehendaki mendengar pita rakaman dengan teliti

~soalan penyoalan untuk mengenal pasti kemahiran "attending" dan "focussing" pelajar terhadap bahan rangsangan

Langkah 2

~guru mengedarkan petikan teks ( Lampiran A1)

~guru mengedarkan borang penilaian bacaan ( Lampiran B1)

~beberapa orang pelajar dipilih secara rawak untuk membaca petikan dengan nada, intonasi dan sebutan baku yang baik manakala pelajar yang lain membuat penilaian rakan sebaya.

Langkah 3

~guru mengarahkan pelajar supaya melakonkan situasi tersebut secara spontan

Langkah 4

~guru mengedarkan borang lembaran catatan ( Lampiran C1 )

~dalam kumpulan, pelajar di arah mencari maklumat yang berkaitan dengan penyakit jantung

di stesen tertentu

Stesen 1 ( Perisian courseware )

Stesen 2 ( Perisian courseware )

Stesen 3 ( Perisian courseware )

Stesen 4 ( Perisian courseware )

Stesen 5 ( Artikel ) [Lampiran D1]

~pelajar melaporkan maklumat

Langkah 5

~guru mengedarkan borang lembaran peta konsep ( Lampiran E1 )

~pelajar membuat peta konsep berdasarkan maklumat tersebut

Langkah 6

~guru mengedarkan petikan beberapa bahan yang tidak lengkap dan pelajar dikehendaki melengkapkan bahan tersebut.

Cerpen ( Lampiran F1 )

Sajak ( Lampiran G1 )

Pantun ( Lampiran H1 )

~pelajar melaporkan dan membaca bahan tersebut dengan nada, intonasi dan sebutan baku yang baik.

Langkah 7

~guru mengedarkan kad masalah ( Lampiran J1 )

~guru mengedarkan borang GO membuat ramalan ( Lampiran K1 )

~dalam kumpulan pelajar berbincang dengan membuat ramalan

~pelajar melaporkan hasil perbincangan

Langkah 8

~berdasar hasil pembelajaran dan pengetahuan sedia ada, pelajar dikehendaki menyenarai dan mencatat kata adjektif di papan tulis.

~guru mengedarkan borang kata adjektif ( Lampiran L1 )

~pelajar dikehendaki mengisi jenis kata adjektif, contoh kata adjektif dan membina satu ayat dari setiap jenis kata adjektif pilihan.

~guru menerangkan konsep dan kategori kata adjektif ( Lampiran transperansi M1)

Langkah 9

~setiap pelajar dikehendaki menyenarai dan mencatat perkataan yang sukar

~pelajar mencari makna perkataan tersebut dengan merujuk kamus

~pelajar dikehendaki membina satu ayat dari perkataan tersebut

~aktiviti tersebut mestilah dimasukkan ke dalam Portfolio masing-masing

 

Cadangan 2

Set Induksi- bersesuaian dengan masa P&P dijalankan

~ Guru Menontonkan gambar Doktor dan pembedahan

~ soalan penyoalan untuk mencungkil pengetahuan sedia ada

Langkah 1

~guru memperdengarkan rakaman

~pelajar dikehendaki mendengar dan membuat catatan tentang perkataan yang sukar

~pelajar menulis di papan tulis perkataan tersebut

Langkah 2

~guru mengarahkan pelajar masuk ke dalam kumpulan

~pelajar melakukan proses sumbang saran untuk mendapatkan makna kata

~wakil kumpulan melaporkan hasil perbincangan

~guru bersoal jawab tentang maksud perkataan tersebut

Langkah 3

~guru mengedarkan petikan sajak [lampiran A1.1]

~pelajar dikehendaki membaca petikan tersebut secara senyap

Langkah 4

~beberapa orang pelajar dipilh secara rawak untuk mendeklamasikan sajak

~pelajar lain dikehendaki mendengar dan memberi komen tentang bacaan tersebut

Langkah 5

~guru mengarahkan setiap pelajar mencatat perkataan sukar bagi mereka

~pelajar merujuk kepada kamus untuk mencari maksud perkataan pilihan

~semua hasil dimasukkan ke dalam portfolio

Langkah 6

~aktiviti kuiz [ rujuk lampiran B1.1]

 

Stafazani98’